Atesty

Již několik let se vede diskuze o tom, jak testovat mantrailové psy. I přesto, že existuje základní  klasický standardní zkušební řád ABC, který je v mnoha modifikacích využíván u většiny záchranných organizací celosvětově, IBHA bude prosazovat atestaci MT týmů založenou na tzv. "double blind" testech (DB).

Testy jsou převzaty z GAK9.  Principy tohoto způsobu atestace uplatňuje nejenom na psech, kteří prochází výcvikovými centry jak v Americe, tak i v Evropě, ale jsou testováni i psi, kteří mají složené klasické atesty. Výsledky ukazují, že je to v současné době jediná objektivní metoda, jak objektivně otestovat schopnost daného psa a psovoda sledovat danou konkrétní pachovou stopu. IBHA bude tento způsob atestace prosazovat i u OKK a organizací, které mají právo atestovat kynologické týmy do systému IZS a Policie jak v Čechách, tak i na Slovensku.

Po několikaletém sledování a vyhodnocování různých zkušebních řádů je již jasné, proč se nedaří v praxi prosadit mantrailing jako skutečně efektivní metodu pátrání po osobách. Jsme přesvědčeni, že testování pomocí DB testů objektivně ukáže schopnosti mantrailerů a jejich připravenost k použití do pátrání. Bude velmi těžké prosadit tuto netradiční metodu testování do praxe. V České republice, jako jediné zemi v Evropě  již od roku 2003 existuje podobný atest a výsledky hovoří samy za sebe.

IBHA a její spolupracovníci jak v Evropě, tak i v Americe několik let sledovali různé metody atestace mantrailerů a na základě porovnávání jak klasického testování, tak i DB testů bylo rozhodnuto testovat pouze metodou DB. Držíme se hesla, že není potřeba vymýšlet již vymyšlené, ale je dobré prosazovat objektivní a prověřené.